فروش خاک باغچه


بهترین خاک خاکی است که دارای ترکیب مناسبی از ماسه ، رس و کود باشد. در خاک های ماسه ای یا سبک ، نگهداری آب به سختی صورت می گیرد. از طرفی در خاک های رسی که ظرفیت بالایی برای نگهداری آب دارند زهکشی یا خروج آب های اضافی با مشکل روبه رو می شود
دسته: شن و ماسه, مصالح اولیه ساختمانی
بهترین خاک خاکی است که دارای ترکیب مناسبی از ماسه ، رس و کود باشد. در خاک های ماسه ای یا سبک ، نگهداری آب به سختی صورت می گیرد. از طرفی در خاک های رسی که ظرفیت بالایی برای نگهداری آب دارند زهکشی یا خروج آب های اضافی با مشکل روبه رو می شود. مخلوط مناسب این دو نوع خاک ( شنی و رسی) و استفاده از کود حیوانی یا خاکبرگ ترکیب ایده آلی است که موجب حاصلخیزی زمین می شود.
 

شناسایی اصول تهیه خاک مناسب جهت کاشت درختان براساس اقلیم منطقه
خاک،محیط استقرار گیاهان است.تشکیل خاک از تجزیه سنگهای مادر تحت تاثیر عوامل مختلف حاصل میشود.خاکها از نظر فیزیکی و شیمیایی در رشد گیاهان موثرند.به هرحال خاک مواغذایی لازم را برای پرورش گیاه دراختیار ریشه قرار می دهد.
خاک از ذراتی تشکیل شده است که از نظر اندازه شامل شن،لای(سلیت) و رس می باشد. ذرات جامد خاک اگر قطری بین ۲-۵% میلی متر داشته باشند، شن نامیده می شوند. اگر قطر ذرات بین ۵%-۲% میلیمتر باشد آنرا لای(سلیت) نامند و اگر قطر ذرات از ۰۰۲/۰ میلیمتر کمتر باشد آنرا رس می گویند.

 انواع خاکها

 

۱- خاک رس

خاکی است که ۵۰% ذرات آن از رستشکیل شده باشد. ای خاک خیلی سخت است. قدرت نگه داشتن آب در این نوع زمین زیاد است و مدت مدیدی آب را در خود نگه میدارد. لذا دیر گرم می شود و سبز شدن و نمو گیاه در این خاک بسیار کند و به تاخیر می افتد. خاکهای رسمی عموما پس از آبیاری سله می بندند. سله سله یک لایه سخت غیرقابل نفوذی است که ضمن جلوگیری از رشد گیاه و خصوصا برگ ، باعث تبخیر سریع آب از خاک می شود. در خاکهای رسی،پس از هر آبیاری باید با وسایلی نسبت به شکستن سله اقدام کنید. این کار را سله شکنی می گویند.

۲- خاک شنی

به خاکی می گویند که دارای ۸۰% شن باشد. از خصوصیات این نوع خاک این است که قدرت نگه داشتن آب در این نوع زمین کم است و زود گرم می شود و بستر مناسبی برای قلمه ها می باشد. حاصلخیزی این نوع خاک منوط به مقدار هوموس و آهک و مقدار خاک رسی است که با آن مخلوط است. در این نوع زمین ها مانند زمین های آهکی مخلوط کردن خاک رسی و کاشتن کود سبز و دادن کود گاوی و سایر کودهایی که دیر تجزیه می شوند، از طرق مختلف اصلاح این خاک می باشد.
۳- خاک شنی- رسی: خاکی است که دارای ۲۰ تا ۳۰ درصد رس می باشد و بقیه خاک را شن و سایر مواد تشکیل داده باشند. اگر مقدار رس خاک ۳۰ تا ۴۰ درصد باشد آن خاک رسی- شنی است و اگر ۴۰ تا ۵۰ درصد رس داشته باشد آن خاک رسی- شنی سخت می باشد. زمینهای رسی- شنی اگر به مقدار مناسب آهک داشته باشند از بهترین خاکهای باغبانی به شمار می آیند.


۴- خاک های هوموسی

هوموس ماده ای است سیاه یا قهوه ای که از تجزیه و تخمیر مواد آلی حیوانی و گیاهی تولید می شود. از خواص فیزیکی آن یکی نرمی و قابل نفوذ بودن آن به آب و هوا و دیگری نگهداری آب می باشد و چون رنگ سیاه دارد زود گرم می شود.
۵- خاک آهکی: اگر خاکی از آهک تنها تشکیل شده باشد،قابل کشت نیست و باید با شن و رس مخلوط شود. در خاک آهکی مقدار آهک بیش از ۵۰% می باشد به همین خاطر عملیات زراعی به آسانی انجام می شود و حتی با رطوبت زیاد زمین می توان شخم را انجام داد و کلوخ ها به آسانی از یکدیگر باز می شوند. چون در این خاک رطوبت زود تبخیر می شود و خاک زود گرم می گردد آن را خاک گرم نیز می نامند. جهت اصلاح خاک، مصرف کود حیوانی در این خاکها خیلی ضروری است.

  موفقیت یک باغچه ارگانیک به خاک آن بستگی دارد . تفاوت زیادی بین خاک خوب و نامرغوب وجود دارد .چیزی بیش از علف های هرز قوی در خاک های نامرغوب رشد نمی کند . یک باغبان ارگانیک خوب برای داشتن بهترین محصولات ممکن ، هر کاری برای توسعه و بهبود خاک باغ و یا مزرعه خود انجام می دهد .

از همین امروز استفاده از سطل کمپوست خود را شروع کنید . نیازی نیست که این سطل را با جزئیاتی دقیق بسازید . تنها کافی است که منطقه ای را انتخاب نموده و شروع به جمع آوری مواد ارگانیکی مانند چمن چیده شده ، برگ ها ، و زائدات غذایی نمایید . اگر مایل باشید ، می توانید از سطل هایی ساخته شده از سیم بافته شده و یا سازه های چوبی استفاده کنید و همچنین می توانید بشکه ای پنجاه و پنج گالنی را برای این کار انتخاب کنید . هر روز به سطل کمپوست خود سر زده و موادی را به آن اضافه کنید .

 همواره خاک خود را تست کرده و در صورت نیاز از کودهای ارگانیک مناسب برای بارورسازی و غنی نمودن خاک خود استفاده کنید . . خاک خود را تا حد ممکن غنی از مواد مغذی نمایید . اگر نیاز بود از فروشگاه های مرکزی باغبانی خاک برگ خریداری نموده و خاک باغ خود را به بهترین خاک ممکن تبدیل کنید .در مناطقی که دارای خاک سنگی و یا رسی شدید می باشند استفاده از بستر ها و باغچه های بهبود یافته ، می تواند تاثیر بسزایی در رشد مناسب محصولات داشته باشد .

 گیاهان سالم و دانه های زیست پذیر و مناسب برای رشد را جهت کاشتن انتخاب کنید . اگر برای کاشت محصولات خود از دانه ها استفاده می کنید ، اطمینان حاصل کنید که تعداد جوانه های رشد کرده در کنار یکدیگر را کاهش داده اید ، با این کار شما به جوانه های بیرون آمده از دانه ها این امکان را می دهید تا فضایی کافی برای رشد بهینه و مناسب داشته باشند . اگر کار خود را با گیاهان خریداری شده آغاز می کنید . مطمئین شوید که جوانه ها و گیاهان قوی و سالم هستند . انتخاب دانه ها و جوانه های به ارث مانده از گیاهان سالم به شما این امکان را می دهد تا برای یک سال دیگر دانه هایی را از بهترین محصولات فصل جمع آوری نموده و در سال آتی دوباره آن ها را بکارید .

 تقویت خاک

خاک همیشه به تقویت شدن نیاز دارد. راه حل هم آسان است: استفاده از مواد طبیعی. لایه‌ای به ضخامت ۵ تا ۸ سانتی متر شامل کمپوست، برگ‌های تجزیه شده و چمن چیده و خشک شده را به خاک اضافه کنید. اگر خاک را حفر کنید و این لایه را در خاک دفن کنید عناصر ارگانیک را به خاک خود اضافه کرده‌اید. اگر نمی‌خواهید خاک را حفر کنید و یا اصلا نمی‌توانید چاله‌ای بکنید، این عناصر ارگانیک را به صورت لایه ای روی خاک قرار دهید. آنها  بعد از چند ماه راه ورود خود را به داخل خاک باز می‌کنند.
 
اگر می‌خواهید بیشتر راجع به خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک خود بدانید، مقداری از خاک باغچه را به یکی از آزمایشگاه‌های خاک شناسی شهرتان ببرید. البته آنها خود به شما راهنمایی می‌دهند که برای مثال چه مقدار خاک از کدام قسمت‌های زمین به آنها بدهید و بهترین زمان برای انجام نمونه گیری چه موقع است. بعد از چند هفته که نتایج آزمایشات خاک‌تان مشخص شد، مهندسان خاک شناسی به شما می گویند که کمبودهای خاک‌تان چه چیزی هایی است و چگونه آنها را جبران و خاک را اصلاح کنید.

فروش خاک باغچه در کرج

فروش خاک باغچه در البرز

قیمت خاک باغچه در البرز

تولید خاک باغچه در البرز